Pieteikti grozījumi, kas ietekmēs Uzņēmumu ienākuma nodokļa normu piemērošanas noteikumus un mainīs
Pieteikti grozījumi, kas ietekmēs Uzņēmumu ienākuma nodokļa normu piemērošanas noteikumus un mainīs
Pērnā gada 17. decembrī tika pieteikts noteikumu projekts, kas varētu grozīt Ministru kabineta 2017.gada 14.novembra noteikumus Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi"
(turpmāk – UIN noteikumi) un būtiski varētu ietekmēt transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode - piemērošanu. 2021.gada 18. februārī šo noteikumu projektu izskatīja Ministru kabinets.
Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta iniciatīva ir iestrādāt Latvijas regulējumā jaunāko Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (turpmāk – ESAO) praksi transfertcenu metodes piemērošanā, tādējādi padarot to saskaņotāku ar citu valstu regulējumu un atvieglotu tirgus cenas noteikšanu attiecīgajos gadījumos. Jaunie grozījumi varētu samazināt nodokļu slogu nodokļu maksātājiem, jo metode tiks piemērota neatkarīgi, vai no darījumiem būs veidojusies peļņa, vai zaudējumi.
Šobrīd spēkā esošajā regulējumā ir noteikts, ka saistītām personām savstarpējas finanšu un komerciālas attiecības jāveido, pamatojoties uz noteikumiem, kādi būtu spēkā starp divām neatkarīgām personām, un ja šo starp saistītām personām (no kurām viena ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs) slēgto darījumu vērtība būtu atbilstoša tirgus cenai. Tirgus cenas aprēķina metodes vai citiem vārdiem - transfertcenu metodes, nosaka Ministru Kabinets, kuras tiek atrunātas augstāk minētajos UIN noteikumos. Transfertcenu metodes tiek noteiktas, pamatojoties uz ESAO transfertcenu vadlīnijām, kas iekļautas “Transfertcenu noteikšanas vadlīnijas daudznacionāliem komersantiem un nodokļu administrācijām” dokumentā.
Jau 2018.gadā ESAO publicēja dokumentu, ESAO/G20 Bāzes erozijas un peļņas novirzīšanas projekta 10.aktivitāte (turpmāk - PSM ziņojums), kurā tika pārskatīta trasnfertcenu peļņas sadalīšanas metode un kā šo metodes piemērošanu padarīt efektīvāku. Šīs nostādnes ESAO plāno ietvert transfertcenu vadlīnijās sākot ar 2021.gada sākumu.
Noteikumu projekta paredzētās izmaiņas
PSM ziņojuma galvenais mērķis ir padarīt peļņas sadalīšanas metodes regulējumu skaidrāku nodokļu maksātājiem. Lai to varētu iestrādāt arī Latvijas regulējumā, ir nepieciešami grozījumi UIN noteikumos, kas attiecas uz peļņas sadalīšanas metodi.
Patreiz UIN noteikumu projektā ir atrunāts, ka peļņas sadalīšanas metode būs piemērojama gadījumos, kad abas saistītās puses veic unikālu un vērtīgu ieguldījumu saistītajā darījumā, kurā abu pušu gūtā peļņa vai zaudējumi tiek apvienota un pēc tam sadalīta, balstoties uz ekonomiski pamatotu faktoru.
Pieteiktais noteikumu projekts nosaka, kad peļņas sadales metode var tikt atzīta par visatbilstošāko transfertcenu metodi, attiecīgi, ja konkrētajā situācijā:
- abas kontrolētā darījuma puses saistībā ar šo darījumu veic unikālu un vērtīgu ieguldījumu;
- saistītās personas īsteno savstarpēji augsti integrētu saimnieciskās darbības modeli;
- abas kontrolēta darījuma puses kopīgi uzņemas būtiskus ekonomiskus riskus vai šo pušu uzņemtie būtiskie ekonomiskie riski ir savstarpēji cieši saistīti.
Sk. OECD (2018), Revised Guidance on the Application of the Transactional Profit Split Method: Inclusive Framework on BEPS: Action 10, OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting Project, OECD Paris.