Kādi nodokļi jāpiemēro apdrošināšanas prēmijām?

Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Daudzi darba devēji kā papildus ieguvumu jeb labumu piedāvā dažāda veida apdrošināšanas polises darbiniekiem. Saskaņā ar likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) noteikto darba devēja papildus piešķirtie labumi ir apliekami ar algas nodokli.
Likuma par IIN 8.panta 3.daļas 20.punktā noteikts, ka dzīvības apdrošināšana ar līdzekļu uzkrāšanu ir ar algas nodokli apliekams objekts. Apdrošināšanas prēmiju summas tiek pieskaitītas pie darbinieka ienākumiem. Tomēr likumā par IIN ir iestrādāti izņēmumi nodokļu atvieglojumiem, lai samazinātu darbaspēka nodokļu slogu darba devēja piešķirtajiem labumiem.

Neapliekamā daļa

Likuma par IIN 8.panta 5.daļā noteikts, ka no algas nodokļa ir atbrīvoti iemaksātās dzīvības apdrošināšanas, tostarp ar līdzekļu uzkrāšanu, prēmiju summas, kuras kopā nepārsniedz 10% no darbinieka bruto darba algas taksācijas gadā, ja noslēgtā dzīvības apdrošināšanas ar līdzekļu uzkrāšanu līguma termiņš nav īsāks par 10 gadiem. Darbinieka bruto alga ir aprēķinātā darba alga, no kuras netiek atskaitīti attaisnotie izdevumi, atvieglojumi un ieturējumi.
Saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 14.panta 7.daļu dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) prēmiju summas (10% apmērā no darbinieka gada bruto algas) netiek ietvertas obligāto iemaksu objektā, t.i., netiek pieskaitītas pie bruto algas kā piešķirtais darba devēja labums, ja veiktās iemaksas tiek veiktas darba ņēmēja labā.
Tādējādi, ja noteiktais limits tiek pārsniegts, tad pārsnieguma daļai tiek piemēroti algas nodokļi (iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)), pārsnieguma daļa tiek pieskaitīta pie darba algas apliekamā objekta.

Līguma termiņš

Ja dzīvības apdrošināšanas līgums ar līdzekļu uzkrāšanu tiek izbeigts pirms termiņa, nesasniedzot 10 gadu darbības termiņu apliekamo ienākumu taksācijas gadā, tad apliekamais ienākums tiek palielināts par iepriekšējos taksācijas gados attaisnotajos izdevumos iekļautajiemm apdrošināšanas prēmiju maksājumiem.
Ja līgums tiek izbeigts, piemēram, septītajā gadā, tad septītajā gadā gada apliekamais ienākums tiek palielināts par iepriekšējo sešu gadu apdrošināšanas prēmiju maksājumiem. Šis ienākums tiek iekļauts gada apliekamajā bāzē, kam tiks piemērota progresīvā IIN likme.

Procentuālais ierobežojums

Apdrošināšanu prēmiju maksājumiem (tostarp ar līdzekļu uzkrāšanu) ir noteikts procentuālais ierobežojums, kas nosaka neapliekamo daļu – 10% no darbinieka gada bruto algas.
Šāds procentuāls ierobežojums nav piemērojams proporcionāli tām taksācijas gadā kalendārajām dienām, kurās darbinieks atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, un ja ir izsniegta darbnespējas lapa "B".

Apdrošināšanas atlīdzības

Apdrošināšanas atlīdzības, kas tiek izmaksātas atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam, kuru ir noslēdzis darba devējs, balstoties uz līguma termiņa beigām vai laužot līgumu pirms termiņa, iekļauj gada apliekamajā ienākumā. Izmaksātajai apdrošināšanas atlīdzībai tiek piemērota IIN likme 23% apmērā, apdrošināšanas kompānija veic nodokļa ieturēšanu pirms atlīdzības izmaksas. Apdrošināšanas atlīdzība netiek iekļauta gada apliekamajā ienākumā un netiek piemēroti nodokļi, ja iestājas apdrošināšanas gadījums.

Grāmatojumi

Jāņem vēra, ka katram uzņēmumam ir noteikta individuāla grāmatvedības politika, cits uzņēmums veic detalizētāku kontu uzskaiti, cits veic grāmatošanu atbilstoši vispārīgiem nosacījumiem.

Ja darba devējs saskaņā ar noslēgto apdrošināšanas līgumu veic apdrošināšanas prēmiju iemaksu – noteikto summu – katru mēnesi, tad apdrošināšanas prēmiju apmēru pret darbinieka bruto algu salīdzina taksācijas gada pēdējā mēnesī – decembrī.

Ja iemaksāto apdrošināšanas prēmiju kopējais apmērs taksācijas gada pēdējā mēnesī pārsniedz 10% no darbinieka gada bruto algas, tad pārsnieguma daļai tiek piemēroti algas nodokļi. Attiecīgi grāmatošanas princips atšķiras.

Avots: iFinanses