Kā norakstīt parādu un slēgt uzņēmumu?

Uzņēmums vēlas beigt savu saimniecisko darbību un slēgt uzņēmumu. Bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi akcionāriem un saistītiem uzņēmumiem – kopsummā 800 000 eiro –, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam šī parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?

Lai sniegtu atbildi uz lasītāja jautājumu, jāizvērtē tālāk norādītie tiesību akti un tajos ietvertie nodokļu piemērošanas aspekti:

Parādsaistību norakstīšana

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 775 22. punktu, ja kreditors pilnībā atsakās no sava prasījuma vai tā daļas un kreditora parāda samazinājuma summa nav saistīta ar kreditora mērķi šo summu ieguldīt sabiedrības pamatkapitālā, pretī saņemot attiecīgu jaunu daļu skaitu, tad kreditora parāda samazinājums uzskatāms kā dāvinājums, un tas jāatzīst kā ieņēmumi peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA) attiecīgajā pārskata gadā.

Līdz ar to, ja kreditori atlaiž parādu, uzņēmumam rodas ieņēmumi, kas ir iekļaujami PZA postenī "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi" vai citā ieņēmumu postenī, ja tas precīzāk atbilst atlaistam kreditoru prasījumam. Taču ieņēmumu atzīšana pati par sevi nerada ar UIN apliekamo bāzi.

Jāņem vērā, ka kreditoram – juridiskai personai, Latvijas nodokļu rezidentam –, norakstīts parāds būs apliekams ar UIN 25% apmērā. Tāpēc būtu jāapsver citi parāda samazināšanas veidi.

No lasītāja sniegtās informācijas nav saprotams, vai parādus akcionāriem veido aizdevumi vai citas saistības. Ja akcionāri ir izsnieguši aizdevumu, ko sabiedrība nespēj segt, šo aizdevumu var kapitalizēt pamatkapitālā. Parāda kapitalizēšanas rezultātā uzņēmuma pamatkapitāls palielināsies un ietekmēs likvidācijas kvotas apmēru.

Sabiedrības likvidācija

Valsts ieņēmumu dienesta uzziņā Nr. 30.1-8.7/NP/210579 ir skaidrots, kā tiek sagatavots sabiedrības mantas sadales plāns un kas tiek ņemts vērā likvidācijas kvotas noteikšanā.

MK noteikumu 775 276.1. punktā noteikts, ka, izbeidzot sabiedrības darbību un likvidējot to, tiek sagatavots sabiedrības darbības slēguma finanšu pārskats, kuru sagatavo pēc kreditoru prasījumu pieteikšanās termiņa beigām. Šo pārskatu sagatavo, lai precizētu likvidējamās sabiedrības mantas vērtību un kreditoru prasījumu summu, kā arī likvidācijas kapitāla summu datumā, kurā beidzas kreditoru prasījumu pieteikšanās termiņš.

Atbilstoši MK noteikumu Nr. 775 286. punktam likvidācijas slēguma finanšu pārskata bilances pasīva postenī "Likvidācijas kapitāls" norāda summu, kas atbilst minētajam mantas atlikumam un pienākas sabiedrības dalībniekiem un ko ņem par pamatu sabiedrības atlikušās mantas sadales plāna sagatavošanai un likvidācijas kvotas aprēķināšanai.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 775 278. punktu, visu veidu slēguma finanšu pārskata bilances aktīva posteņos ietvertos pamatlīdzekļus novērtē summās, kas atbilst šo īpašuma objektu paredzamajiem neto pārdošanas ieņēmumiem. Līdz ar to uzņēmuma atlikušās mantas sadales plānā izmaksājamo pamatlīdzekļu vērtība ir norādāma summā, kas atbilst likvidācijas slēguma finanšu pārskatā norādītajai pamatlīdzekļu paredzamajai neto pārdošanas summai.

Ņemot vērā, ka uzņēmums nespēj segt atlikušās saistības, pieņemu, ka uzņēmumam nav brīvo naudas līdzekļu. Tāpēc, sadalot uzņēmuma atlikušo mantu, izmaksa akcionāriem var tikt veikta mantiskā veidā – atlikušo (nepārdoto) pamatlīdzekļu veidā. Taču jāņem vērā, ka, saskaņā ar KL 330. panta 4. daļu, izmaksu dalībniekiem veic naudā vai arī mantas veidā, ja tas ir noteikts statūtos.

UIN

Atbilstoši UIN likuma 4. panta 2. daļas 2. punkta g) apakšpunktam ar UIN apliekamo bāzi veido nosacīti sadalītā peļņa, kas ir arī likvidācijas kvota. Savukārt 4. panta 8. daļā noteikts, ka likvidācijas kvota veidojas kā pozitīva starpība starp likvidējamā uzņēmuma pašu kapitāla vērtību un dalībnieka ieguldīto summu.

Likvidācijas kvotas aprēķināšanas mērķiem jāņem vērā, ka:

  • vērtība, kas radusies, kreditoriem atsakoties no savām prasībām, tiks iekļauta uzņēmuma pašu kapitālā kā pārskata gada peļņa;
  • atbilstoši UIN likuma pārejas noteikumu 29. punktam likvidācijas gadījumā ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj arī aizdevumu summas, kuras aizdotas līdz 2017. gada 31. decembrim un nav atgūtas.

Tādējādi, kreditoru prasījumu summa, no kuras tie ir atteikušies, palielinās uzņēmuma pašu kapitālu un ietekmēs likvidācijas kvotas apmēru.

Secinājumi

Ņemot vērā minētos juridiskos apsvērumus, norakstīts parāds gan kreditoram, gan debitoram var radīt UIN sekas. Līdz ar to būtu jāizvērtē akcionāru parādsaistību norakstīšanas alternatīvas.

Ja uzņēmumam nav uzkrātas nesadalītās peļņas vai pārskata gada zaudējumi pārsniedz iepriekšējo pārskata gadu nesadalīto peļņu un pamatkapitāls nepārsniedz radušos negatīvo starpību, uzņēmumam var veidoties negatīvs pašu kapitāls. Šādā gadījumā likvidācijas kvota būs negatīva summa, līdz ar to UIN bāze no likvidācijas kvotas nerodas. Savukārt, ja uzņēmumam uzkrātā jaunā peļņa pārsniegs pamatkapitālu, radusies pozitīvā starpība jeb likvidācijas kvota būs apliekama ar UIN.

Avots: "iFinanses"