Deklarācija saimnieciskās darbības veicējiem

Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.

Kādu metodi jāpiemēro?

Grāmatvedības likuma (GL) 10.panta 3.daļas 1.punktā noteikts, ka grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā var kārtot individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības. Respektīvi, saimnieciskās darbības veicējiem, kam iepriekšējā taksācijas periodā apgrozījums pārsniedz 300 000 eiro, grāmatvedība ir jākārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Kārtība, kādā saimnieciskās darbības veicēji kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, noteikta Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.322 "Kārtība, kādā individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā".
Atbilstoši GL 10.panta 2.daļai divkāršā ieraksta sistēma ir grāmatvedības metode, pēc kuras katru saimniecisko darījumu reģistrē, vienu un to pašu summu ierakstot grāmatvedības kontu debetā un kredītā saskaņā ar uzņēmumā lietoto grāmatvedības kontu plānu un saimnieciskā darījuma būtībai atbilstošu grāmatvedības kontu savstarpējo saistību.Savukārt šī likuma 10.panta 4.daļā noteikts, ka vienkāršā ieraksta sistēma ir grāmatvedības metode, saskaņā ar kuru, neizmantojot grāmatvedības kontus, reģistrē skaidrās un bezskaidrās naudas ieņēmumus, izdevumus un atlikumus, kā arī mantas stāvokļa izmaiņas, ciktāl tas nepieciešams nodokļu aprēķināšanai vai mantas un norēķinu kontrolei.

Kā aizpildīt?

Gada ienākuma deklarācijas aizpildīšanas kārtība norādīta MK noteikumos Nr.662 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību". Šo noteikumu 6.daļā noteikts, ka gada ienākumu deklarācijas D3 pielikuma 1.–10.rindā norāda datus, kas attiecas uz lauksaimniecisko ražošanu un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanu. Savukārt D3 pielikuma 11.–17.rindā norāda datus par saimniecisko darbību (izņemot lauksaimniecisko ražošanu un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanu). Atkarībā no saimnieciskās darbības veida 1. un/vai 11.rindā jānorāda gada laikā saimnieciskās darbības ietvaros saņemtie ieņēmumi, un attiecīgi 2. un/vai 12.rindā ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi.
MK noteikumu Nr.662 7.daļā noteikta D31 pielikuma aizpildīšana. Svarīgi ņemt vērā, ka šajā pielikumā nav atsevišķi jāizdala lauksaimnieciskā ražošana un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšana, un pārējās saimnieciskās darbības ieņēmumi vai izdevumi.
2022.gada 11.janvārī tika pieņemti grozījumi MK noteikumos Nr.662, ar kuriem noteikts, ka pie apliekamajiem ienākumiem jāpieskaita pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kas ir iekļautas saimnieciskās darbības izdevumos, ar nosacījumu, ja saimnieciskās darbības veicējs 2022.gada laikā saņēma ienākumus no saimnieciskās darbības.
Aizpildot gada ienākuma deklarāciju par 2022.gadu, ir jāņem vērā, ka saskaņā ar Satversmes tiesas 2022.gada 7.janvāra spriedumu lietā 2021-06-01 no 2022.gada 7.janvāra vairs nav spēkā iepriekšējie ierobežojumi ar saimniecisko darbību saistītajiem izdevumiem.

Avansa maksājumi – vai jāveic?

Līdz 2022.gada noslēgumam avansa maksājumi bija atcelti saistībā ar nodokļu atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā. Sākotnēji šogad pirmais avansa maksājums bija jāveic līdz 23.martam, taču šī gada 25.martā tika pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), ar kuriem atcelti avansa maksājumi, kā arī noteikts, ka šīs izmaiņas stājas spēkā no 2023.gada 1.janvāra.
Svarīgi, ka tie saimnieciskās darbības veicēji, kas jau ir samaksājuši pirmo avansa maksājumu, to varēs atstāt kā nodokļa pārmaksu, un tas automātiski tiks izmantots nākamo nodokļu maksājumu segšanai. Ja tomēr būs vēlme to saņemt atpakaļ, tad jau pēc likuma grozījumu spēkā stāšanās VID EDS būs jāiesniedz iesniegums brīvā formā. Savukārt tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri to vēl nav izdarījuši, avansa maksājums par 2023.gadu nav jāveic, un pēc izmaiņām VID informācijas sistēmās tiks nodrošināts, ka nodokļa parāds un nokavējuma nauda neveidosies.

Nodokļa nomaksa

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, saimnieciskās darbības veicējiem nodoklis var būt jāpiemaksā, ja rezumējošā kārtībā aprēķinātais nodoklis ir lielāks nekā gada laikā avansā samaksātais nodoklis. Ņemot vērā, ka 2022.gadā bija atcelti avansa maksājumi un, ja saimnieciskās darbības veicēji neveica maksājumus brīvprātīgi, iesniedzot deklarāciju par 2022.gadu, nodoklis būs jāmaksā.
Saskaņā ar likuma par IIN 19.panta 2.1daļā noteikto minimālais nodoklis ir 50 eiro. Tas nozīmē, ja saimnieciskās darbības veicējs nav guvis ienākumus vai aprēķinātais nodoklis ir mazāks par 50 eiro, tad saimnieciskās darbības veicējiem jāveic 50 eiro nodokļa nomaksa.

Pastāv izņēmumi, kad minimālais nodoklis nav jāmaksā:

  • taksācijas gadā ir veikts iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par sevi kā pašnodarbinātu personu;
  • par pirmo taksācijas gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo taksācijas gadu, kā arī par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process;
  • nepiemēro maksātājam proporcionāli personām, kuras kopj bērnu līdz divu gadu vecumam, kā arī pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām maksātājam ir izsniegta darbnespējas lapa "B".

Deklarācijā aprēķināto nodokļa summu ir jāsamaksā līdz 2023.gada 23.jūnijam, taču, ja nodokļa summa pārsniedz 640 eiro un taksācijas gada ienākumi nepārsniedz 78 100 eiro, tad to var samaksāt trijos maksājumos līdz 2023.gada 23.jūnijam, līdz 23.jūlijam un līdz 23.augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no summas. Savukārt, ja nodokļa summa pārsniedz 640 eiro un taksācijas gada ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, tad to arī var samaksāt trijos maksājumos, t.i., līdz 2023.gada 23.jūlijam, līdz 23.augustam un līdz 23.septembrim, iemaksājot katru reizi trešo daļu no summas.

Avots: iBizness