Kas var būt pamatlīdzekļu komplekts?

Pamatlīdzekļiem ir būtiska ietekme uz uzņēmuma vērtības noteikšanu un tā finanšu rādītājiem tāpēc to korekta uzskaite ir nozīmīga. Par pamatlīdzekli var uzskaitīt gan atsevišķu lietu, gan lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu. Ja par pamatlīdzekli kā atsevišķu lietu lielu neskaidrību nav, tad par pamatlīdzekļu komplektiem grāmatvežu domas dalās, jo normatīvajos aktos precīzas atbildes nav. Kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?

Katra uzņēmuma grāmatvedības politikā tiek noteikts gan slieksnis, kuru pārsniedzot uzņēmums atzīst lietu par pamatlīdzekli, gan citas specifiskas pazīmes, lai nodrošinātu korektu pamatlīdzekļu uzskaiti. Kas par pamatlīdzekļu atzīšanu noteikts normatīvajos aktos?

Pamatlīdzeklis likuma rāmjos

Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 1.panta 1.daļas 17.punktā tiek skaidrots, ka pamatlīdzekļi ir kustamas vai nekustamas ķermeniskas lietas, kuras atbilst šādiem klasifikācijas kritērijiem:
sabiedrība tās tur kā īpašnieks vai kā nomnieks saskaņā ar finanšu nomu, lai izmantotu preču ražošanai, pakalpojumu sniegšanai, iznomāšanai vai administratīvā nolūkā (sabiedrības pārvaldes vajadzībām vai citām vajadzībām, piemēram, citu pamatlīdzekļu darbības uzturēšanai, sabiedrības pamatdarbībai būtisku darba drošības vai vides aizsardzības prasību izpildes nodrošināšanai);sabiedrība tās paredz izmantot ilgāk par vienu gadu un sagaida, ka no šo lietu turēšanas tiks saņemti saimnieciskie labumi;tās nav iegādātas un netiek turētas pārdošanai;to lietderīgās lietošanas laiks ir ilgāks nekā viens parastās darbības cikls.Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 65.punkts skaidro, ka sabiedrība izvēlas un grāmatvedības politikā nosaka pamatlīdzekļa vērtības kritēriju (eiro), kuru pārsniedzot sabiedrība atzīst aktīvu par pamatlīdzekli.

Lai noteiktu pamatlīdzekļu atzīšanas slieksni, tiek ņemti vērā vairāki faktori. Nozīmīgākie ir uzņēmuma biznesa specifika un tā lielums, jo ir būtiski izvērtēt, cik būtiski attiecīgā pamatlīdzekļa atzīšana ietekmēs konkrētās sabiedrības finanšu rādītājus.

Piemēram, sliekšņa noteikšana 1000 eiro apmērā vienam uzņēmumam var nenozīmīgi ietekmēt finanšu rādītājus, bet citam tos var krasi mainīt.

Savukārt MK noteikumu Nr.775 66.punkts skaidro, ka atsevišķu pamatlīdzekli grāmatvedībā var uzskaitīt kā:
katru atsevišķu lietu;līdzīgu lietu kopumu (piemēram, ja katras atsevišķas lietas vērtība ir mazāka par noteikto pamatlīdzekļu vērtības kritēriju, bet šo lietu kopums tiek izmantots vairākos sabiedrības parastās darbības ciklos un to kopējā vērtība ir būtiska (piemēram, veidnes, darbarīki, paliktņi));konkrētas lietas daļu vai detaļu, kura nepieciešama šīs lietas darbības nodrošināšanai un tiek nomainīta tās darbības vai lietošanas laikā, ja šī daļa vai detaļa atbilst pamatlīdzekļu klasifikācijas un vērtības kritērijiem, pamatlīdzekļu atzīšanas nosacījumiem un tām ir atšķirīgs lietderīgās lietošanas laiks.Šajā rakstā detalizēti apskatīsim otro punktu – līdzīgo lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu.

Kas ir lietu kopums?

Lietu kopuma jēdzienu skaidro Civillikums (CL). CL 3.daļas 1.nodaļas 849.pants:
  • Lietu kopība ir vairāku tādu patstāvīgu, vienas vai dažādu šķiru, ķermenisku vai bezķermenisku lietu sakopojums zināmam nolūkam vienā sastāvā un ar vienu kopīgu nosaukumu, kuras šajā sastāvā atzīstamas tiesiskā ziņā par vienību jeb vienu pašu lietu. Lietu kopības jēdzienu un tās būtību neiznīcina un negroza ne tās sastāvā ietilpstošo atsevišķo lietu pamazinājums vai pieaugums, ne arī kāda cita to pārmaiņa.
Iepriekš minētajā MK noteikumu Nr.775 66.punkta 2.apakšpuntkā skaidrots, kas var būt pamatlīdzekļu komplekts, piemēram, ja vairāku lietu vērtība ir par mazu, lai to atzītu par pamatlīdzekli, to apvieno komplektā un atzīst kā pilnvērtīgu pamatlīdzekli, jo pēc apvienošanas vērtība sasniedz grāmatvedības politikā noteikto limitu. Savukārt, izanalizējot CL definēto skaidrojumu par lietu kopumu, varam secināt, ka pamatlīdzekļu komplekts var būt ne tikai lietu apkopojums ar mazu vērtību.

Pamatlīdzekļu komplektā var apvienot arī lietas, kuras katra patstāvīgi pārsniedz uzņēmuma grāmatvedības politikā noteikto pamatlīdzekļa atzīšanas slieksni. Tas tiek darīts administrēšanas atvieglošanas nolūkos vai specifiskos gadījumos, kad iegādātie aktīvi ir cieši saistīti. Minēto aktīvu apvienošana komplektā neietekmē finanšu rādītājus, jo fakts, ka pamatlīdzekļi, kuri pārsniedz uzņēmuma noteikto slieksni, tiek uzskaitīti katrs atsevišķi vai kopā vienā komplektā, rada vienādu rezultātu.

Priekšmeti, kuri nesasniedz noteikto grāmatvedības politikā vērtības slieksni, visbiežāk tiek reģistrēti kā mazvērtīgais inventārs. Tomēr šo mazvērtīgo aktīvu apvienošana pamatlīdzekļa komplektā nodrošinās atvieglotu aktīvu pārvaldību un vienkāršos uzskaites kārtību, jo viss lietu kopums tiks pārvaldīts kā viena vienība. Ir svarīgi veidot šos pamatlīdzekļu komplektus ar mazas vērtības lietām, lai sniegtu pēc iespējas korektākus finanšu rezultātus un dotu pēc iespējas precīzāku priekšstatu par uzņēmuma vērtību.

Pēc normatīvo aktu izpētes varam secināt, kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts.

Kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?

Neatbilst pamatlīdzekļu klasifikācijas kritērijiem;potenciālā komplekta lietu kopējā vērtība nepārsniedz uzņēmuma noteikto pamatlīdzekļu atzīšanas slieksni;lietas ir ar dažādu pielietojuma mērķi;aktīvus, kas nav funkcionāli savstarpēji atkarīgi vai kuriem nav skaidras sadarbības attiecības, nevajadzētu apvienot;komplektā apvienotajām lietām ir dažāds ekspluatācijas laiks.Kas var būt pamatlīdzekļu komplekts?

Atbilst pamatlīdzekļu klasifikācijas kritērijiem;potenciālā komplekta lietu kopējā vērtība pārsniedz uzņēmuma noteikto pamatlīdzekļu atzīšanas slieksni;komplektā apvienotajām lietām ir viens vai līdzīgs pielietojuma mērķis;komplektā apvienotajām lietām ir viens vai līdzīgs ekspluatācijas laiks;komplektā var būt apvienotas gan ķermeniskas, gan bezķermeniskas lietas.Pamatlīdzekļu komplektu piemēri
  • Nekustamie īpašumi:
    • sporta komplekss (ēka) un būvniecības materiāli, sanitārā mezgla priekšmeti, apkārtējās teritorijas uzlabošanas materiāli (piemēram, bruģētu ceļu izveide pie kompleksa).
  • Transportlīdzekļi:
    • kravas automašīnu un ar to saistīto piekabi var apvienot vienā pamatlīdzeklī, ja tos izmanto kopā un to lietderīgās lietošanas laiks ir līdzīgs.
  • Iekārtas un aprīkojums:
    • rakstāmgaldi, krēsli;biroja darbinieku virtuves iekārta;monitori, tastatūras un peles – visas uzskaitītas lietas ir funkcionālas darbavietas sastāvdaļas.
  • Programmatūra:
    • programmatūras licences un programmatūras darbināšanai nepieciešamā aparatūra. Svarīgi atcerēties, ka likums neaizliedz apvienot licenci un aparatūru vienā pamatlīdzekļu komplektā, tomēr parasti praksē licences un aparatūru uzskaita atsevišķi. Jāņem vērā licences īpatnības, piemēram, licences, kas tiek pārdotas tikai ar jaunu datoru un piesaistītas vienam konkrētam datoram, apvienojamas vienā komplektā. Savukārt licences, kuras var instalēt no viena datora uz otru, ieteicams uzskaitīt kā atsevišķu nemateriālo ieguldījumu, jo datora un šāda tipa licences ekspluatācijas laiks ir ļoti atšķirīgs.
  • Intelektuālais īpašums:
    • patentu portfeļi, ja uzņēmumam ir vairāki patenti, kas saistīti ar noteiktu tehnoloģiju vai nozari.
Nolietojums, norakstīšana un aizvietošana

Atzīstot pamatlīdzekli kā līdzīgu lietu kopumu, CL izpratnē visu šo lietu sakopojums no tiesiskā aspekta ir atzīstams par vienu vienību jeb vienu un to pašu lietu, tāpēc nolietojuma aprēķina vadlīnijas pamatlīdzekļa komplektam ir vienādas ar aprēķinu, kurš tiek piemērots atsevišķam pamatlīdzeklim. Tas paskaidro iepriekš minētos secinājumus par to, kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts un kāpēc ir tik svarīgi ņemt vērā aktīvu pielietojuma mērķi, ekspluatācijas laiku un citus kritērijus, lai veidotu pamatlīdzekļu komplektu.
Pamatlīdzekļu komplekti var būt ļoti dažādi un, kad kāda no komplekta daļām kļūst nelietojama vai ir bojāta, svarīgi izvērtēt, vai var aizvietot tikai šo bojāto daļu, vai arī jānoraksta viss komplekts. Lēmums būs atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, no tā, cik svarīga ir bojātā daļa komplektā, vai to ir iespējams aizvietot un kādas būs paredzamās izmaksas.